niedziela, 10 czerwca 2012

Bransoletka z ideą

Publikuję poniżej artykuł mojego autorstwa, który ukazał się w 8. numerze InfoPsoriasis – biuletynu wydawanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę „Psoriasis”. Zapraszam do lektury całego numeru: InfoPsoriasis

Bransoletka z ideą

Od dłuższego czasu obserwuje się modę na silikonowe, kolorowe bransoletki. Ta specyficzna biżuteria służy najczęściej wyrażaniu własnych poglądów, sygnalizowaniu swojego poparcia dla określonych idei, przekazywaniu treści ważnych w kontekście społecznym. Wszystko zaczęło się od światowej sławy kolarza, Lance´a Armstronga. Po wygranej walce z nowotworem, zaangażował się w kampanię Livestrong, w której po raz pierwszy na tak dużą skalę wykorzystano silikonową opaskę. Została ona stworzona w celu zebrania funduszy na badania związane z leczeniem chorób nowotworowych oraz promocji zdrowego trybu życia. Żółty kolor opaski jest odwołaniem do koszulki lidera wyścigu Tour de France. Dzięki szerokiej kampanii reklamowej udało się zbudować społeczną świadomość wokół akcji, której symbolem stała się właśnie silikonowa, żółta bransoletka zakładana na nadgarstek.
Od tego czasu, ten niedrogi w produkcji gadżet, jest używany w wielu przedsięwzięciach społecznych na całym świecie, zarówno charytatywnych jak i popularyzujących, świadomościowych czy informacyjnych. Dzięki szeroko nagłaśnianym działaniom rozpoznawalna jest wymowa między innymi opasek: Stand Up Speak Up – dwie złączone opaski czarna i biała jako symbol protestu wobec rasizmu, czerwona – solidarność z osobami chorymi na serce, ale także AIDS (bądź zarażonymi wirusem HIV), biała – jako wyraz poparcia dla pokoju na świecie oraz prawa do życia nienarodzonych dzieci.
Stosunkowo łatwa dostępność silikonowych bransoletek spowodowała, że każdy może zamówić tak zwaną spersonalizowaną – z własnym tekstem, mottem dla siebie ważnym. Popularne też stały się opaski medyczne – z informacjami o grupie krwi czy posiadanej alergii, itp.
Pomysł noszenia opaski silikonowej z napisem „Łuszczycą się nie zarazisz” zrodził się na Forum Psoriasis dzięki jednemu z użytkowników – Pawełkowi. Od początku inicjatywa zdobyła wielu zwolenników, choć oczywiście dało się słyszeć też głosy sceptyczne, mówiące o niepotrzebnym stygmatyzowaniu chorych. Jednakże przeważały opinie aprobujące.
Ponieważ w idei noszenia silikonowych opasek ogromne znaczenie ma ich kolor, przeprowadzono sondę na ten temat wśród forumowiczów. Padały różne propozycje (między innymi purpurowa, czerwona, pomarańczowa), a niewielką przewagę głosów zdobyła bransoletka w kolorze cielistym. Kolor cielisty kojarzy się większości osób ze zdrową, gładką skórą, o jakiej każdy chory na łuszczycę marzy.
Noszenie takiej opaski mogłoby być rozpropagowane jako symbol jedności i wsparcia dla osób chorych na łuszczycę. Jednocześnie opaska byłaby wyrazem informacji: „Łuszczycą się nie zarazisz”. To czy uda się spopularyzować „łuszczycową silikonkę” i, co najistotniejsze w całej sprawie, jej znaczenie: chorzy na łuszczycę nie zarażają i nie stanowią zagrożenia ani zdrowotnego ani higienicznego dla swojego otoczenia, w dużej mierze zależy od środowiska ludzi chorych na tą chorobę. Póki co niezbędne jest szerokie nagłośnienie pomysłu, włączenie do niego ludzi chorych. W dobie serwisów społecznościowych nie wydaje się to takie trudne. Idealnie byłoby znaleźć sponsora, który wsparłby finansowo wyprodukowanie opasek, tak aby można je było rozprowadzać bezpłatnie w ramach działań realizowanych przez różne środowiska i organizacje pacjentów cierpiących na łuszczycę. Do World Psoriasis Day, który przypada 29 października, pozostało jeszcze kilka miesięcy.
Może do tego czasu uda się pomysł sfinalizować!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz