niedziela, 24 sierpnia 2014

W kroplach deszczu

Niedziela od świtu usypia miarowym deszczem. Taki dzień komputerowo-książkowo-nicnierobieniowy. Albo raczej dzień dla własnych przyjemności. Męską część mojej rodziny zjednoczyła transmisja kolejnego w sezonie wyścigu F1, ja okupuję łóżko w sypialni. Drzwi odgradzają mnie od ryku silników super szybkich bolidów. Rozsunęłam firanki i przez okno zagląda do mnie zachmurzone niebo. Na delikatnych łodyżkach kołyszą się pudrowo różowe onętki. Ociężałe od drobinek deszczu, skłaniają lekko ku ziemi swoje zwiewne płatki.A weekend rozpoczął się tak słonecznie… Piątkowy wieczór spędziłam z Anią. Taras i ogródek rozświetlały porozstawiane gdzieniegdzie szklane świeczniki. Uwielbiam płomień świec nocą. W przestrzeni, pod czystym granatem nieba, tworzą piękny klimat. Marko i Tomasz, niedaleko, nad rzeczką, gdzieś w krzaczkach, zakotwiczyli na nocne wędkowanie. Rankiem maluśka uklejka, tycia tyciunia, czekała w miseczce Kiteczki. Ale Marko twierdzi, że w łowieniu ryb czasami BYCIE na rybach jest ważniejsze niż połów i ja raczej tego nie zrozumiem. Ha, i tu się mylisz kochanie! Ja doskonale rozumiem! Na obiad oczywiście były ryby. Ze sklepu rybnego. Po nocnej wyprawie Marka na ryby, zwykle serwuję je na obiad, i cóż, że nie osobiście przez Niego złowione?

Sobota rozpieszczała słońcem, takim jakimś miłym, aksamitnym powietrzem. Wciąż pachnie latem, nieustannie świeżą zielenią, dogrzaną słońcem i nasączoną wilgocią. Choć wieczorem, na położonym niżej niż nasz dom pastwisku, rozlewa się mleczna, chłodna mgła. Przyzwyczaiłam się do tej bliskiej obecności natury w moim życiu, zapominam jaki to dar, szczęście. Piłam kawę pod baldachimem pochylonych słoneczników, kiedy uświadomiłam sobie, że właśnie mam TO tuż obok, na wyciągnięcie ręki, za każdym mrugnięciem powieki. A wszystko za sprawą artykułu o ludziach, którzy w miejskiej dżungli, tworzą namiastki zielonej przestrzeni - ogrody na tarasach czy dachach blokowisk. Ileż w tym zaparcia i ileż niezbędnych funduszy... A potem radości ze swojego mini-skrawka zieleni, swojego okienka na niebo rozgwieżdżone, ze srebrnym rogalem księżyca. Przypomniałam więc sobie jakim cudem jest miejsce, w którym mieszkam. Z ogromną przestrzenią, bezkresną zielenią, bocianimi gniazdami. Galopującymi za płotem końmi, pomrukiem silników motorówek mknących nurtem rzeki tuż za wałem przeciwpowodziowym. Zielenią radosną i niczym nie ograniczoną. Przychylnym okiem spoglądam na krzaki pomidora, które niespodziewanie wyrosły w kręgu na ognisko. Pachną cudownie, wybujałe, dorodne. Cudnie mieszkać w takim miejscu, gdzie człowiek może zatrzymać się w codziennej gonitwie. I być bezpiecznym, spokojnym, zdystansowanym wobec wszystkich spraw dużych i małych tego Świata.

3 komentarze:

  1. O, tak, szczęściaro :) Mieszasz w cudnym miejscu - ale wcale Ci nie zazdroszczę, mam własne gwiazdy i własny deszcz ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Miało być "mieszkasz", ale siła wyższa powiedziała, że jest inaczej ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nifo, właśnie o to chodzi aby każdy miał własne :)

    OdpowiedzUsuń