niedziela, 1 listopada 2015

Nie czekajmy...

Dni pełne wachlarza emocji już za mną. Teraz troszkę spokoju, jednostajności, wyciszenia i niech tak będzie. No bo jak długo można bujać się na huśtawce? Godziny gnają tak szybko. Czy to możliwe, że ktoś podkręca złośliwie zegar?
Ale nadchodzą takie dni, gdy wskazówki zwalniają, albo po prostu my przestajemy za nimi podążać jak opętani. Czas zadumy, wspomnień.
Odwiedzamy cmentarze. Zapalamy znicze, sprzątamy szeleszczące kolorowe liście z kamiennych płyt.


Ręka Mamy zwalnia, kiedy ściereczka nasączona detergentem obmywa fotografię mojego Brata, wkutą w zimny kamień. Łagodnieje, być może to tylko moje złudzenie, ale wyczuwam w tym ruchu czułość i tęsknotę. Minęło 35 lat, czas niektórych ran nie leczy.


Listopadowe już słońce łaskawe dla tych, którzy wciąż tu na Ziemi. Kolorami maluje pejzaż i naszą pamięć.
Tak dużo kwiatów wszędzie, światła, wspomnień pełnych wzruszenia, dobra, miłości dla tych, których już nie ma. Ale czy Ci wszyscy, którzy już leżą tam na cmentarzu, doświadczali tej uwagi także kiedy żyli? Czy Mąż, który teraz stawia pęk białych, ogromnych chryzantem, pod tablicą z imieniem i nazwiskiem swojej Żony, obsypywał Ją kwiatami kiedy żyła? Czy ta Pani obok grobu mojego Taty, zawsze miała tyle dobrych słów dla swojego Męża, jak teraz kiedy wspomina go, porządkując miejsce Jego wiecznego spoczynku?

Nie chowajmy miłości, czułych gestów, troski, nie żałujmy czasu dla tych, których kochamy. Okazujmy uczucia żywej osobie, nie czekajmy na rozmowy z zimnych i głuchym kamieniem.
Powiedzmy, że kochamy, że podziwiamy, że dziękujemy teraz, twarzą w twarz, nie zostawiajmy tych słów na mowę pogrzebową.

Zmarłym należy się nasza pamięć, żywym - troska, bliskość, aby nie przeoczyć tego za czym później przyjdzie nam tylko tęsknić...
1 komentarz:

  1. Agnieszko ... ile prawdy w tym co napisałaś ... nie chowając miłości, czułych gestów, troski, nie żałując czasu dla .... jak Ich braknie - to taki żal, że można było więcej ... i że tego już nie zrobisz ... bo czasu nie cofniesz ... cytat: "Nie bądź pewny, że masz czas bo pewność niepewna.” – J. Twardowski ... tak bardzo mi bliski ... pozdrawiam ciepło aga

    OdpowiedzUsuń